fbpx

Aktivujte samoopravný režim těla!

 

Zúčastněte se on-line kurzu:

7 NÁVYKŮ K TRANSFORMACI ZDRAVÍ

Lepek ano či ne?

Zdravím Vás!

Ještě pár let zpátky, termíny jako „lepek“ nebo „gluten“, byly málo známé a najít jídlo „bez lepku“ byl velký problém. Takže dietu „bez lepku“, měli jen ti „chudáci“, kterým byla diagnostikována alergie na lepek a museli ho vysadit z jídelníčku. Ovšem zajímavé bylo to, že po přechodu na bezlepkovou stravu, se tito lidé začali cítit velice dobře, včetně jejich rodinných příslušníků, kteří s nimi drželi basu a také nejedli lepek, aniž by museli. Cítili se mnohem energičtěji, zlepšila se jim pleť, shodili přebytečná kila atp.

Dnes je bezlepková dieta hodně populární, jak pro lidi se zdravotními problémy, tak i mezi lidmi, co se snaží o zdravý životní styl. O lepku jsem se již často zmiňoval, ovšem možná ne všichni vědí co to vlastně je, co dělá s našim tělem a jestli všechny bezlepkové potraviny jsou zdravé. O tom je dnešní článek.

Co je lepek?

Lepek nebo gluten je bílkovina nacházející se v zrnech obilovin. V přítomnosti vody tvoří tyto látky elastickou vazbu, která dává chlebu a jinému pečenému zboží pružnou a houbovou konzistenci. Gluten se nachází nejen u pšenice, ale i jiných zrn, jako je ječmen, žito a špalda. To, že mnoho lidí nemusí mít alergii na lepek, ale dělá jim problém pšenice, je způsobeno také tím, že v pšenici je až osmdesát procent bílkovin obsahujících lepek. Možná máte otázku, že naši předci také hodně konzumovali pšenici. To je pravda, ovšem pšenice dříve měla mnohem méně lepku. Průmyslovým zpracováním, genetickou modifikací a nadměrnou konzumací se jeho snášenlivost snižuje.

Jak gluten ovlivňuje naše zdraví?

Gluten je známý svou tendencí zabraňovat řádnému rozkladu živin a absorpci potravin. Ne nadarmo slovo lepek je od slova lepit. Jednoduše nám vyplní střeva špatně propustnou vrstvou, takže se máme problém s trávením živin, množením nepřátelských bakterií a třeba i zácpou.

Někteří lidé negativně reagují na malé množství lepku, protože tělo ho identifikuje jako toxin, což způsobuje, že jej imunitní buňky začnou napadat. Začnou se tvořit záněty a s další konzumací lepku, se vše ještě zhorší. Výsledkem bude chronický zánět a potíže s tenkým střevem. Časem pak můžeme očekávat kožní potíže, bolesti kloubů, osteoporózu (řídnutí kostí), potíže s játry, neurologické a psychické potíže atd. A jestliže trpíte na migrény a astma, tak se raději také vyhněte lepku.

Příznaky intolerance lepku.

Intolerance k lepku se projevuje nadýmáním, bolestmi břicha, průjmem, únavou a celkový pocit, že se necítite dobře. Kromě toho další zjevné varovné příznaky neschopnosti vašeho těla zacházet s lepkem mohou zahrnovat úzkost, zmatek, bolest hlavy, bolest kloubů nebo svalů, nevolnost.

Jsou bezlepkové potraviny zdravé?

I když bezlepkové potraviny jsou často v regálech se zdravou výživou, bohužel ne vždy to jsou opravdu zdravé potraviny. Mnoho výrobků bez lepku obsahuje mnoho cukru a málo živin.

Co s tím?

Schválně si vyzkoušejte týden nejíst pečivo. Nebojte, neumřete hlady :-). Můžete jíst hodně zeleniny, ovoce, trošku rýže, quinoa, pohanku, chia semínka, sušené plody, oříšky a mnoho dalších věcí… A když už to nebudete moci bez chleba vydržet, upečte si vlastní kváskový chleba, třeba ze špaldové a žitné mouky. Kvásek (nikoliv droždí) dělá chléb lépe stravitelným a snižuje množství lepku a to díky procesu fermentace, kde pro nás pracují bakterie. Takto dělali chleba naši předci.

Pokud jste neviděli naše živá vysílaní o jídle, kde vysvětluji více, co a jak jíst, doporučuji navštívit náš youtube kanál a podívat se na vysílání: Jak získat bílkovinyMýty ve stravování, Jaké potraviny nesmějí chybět ve vašem jídelníčku.

Jestliže chcete získat ty nejefektivnější základy zdraví, pojďte na náš on-line kurz „7 Návyků k transformaci zdraví“. Dozvíte se ty nejdůležitější návyky, které ovlivňují zdraví. Naši studenti reportují skvělé změny nejen ve zdraví, ale i ve svém postoji k životu a tvoření. Je to unikátní systém návyků, který probudí Vaše tělo a doslova ho „nakopne“ a to začne lépe fungovat. Kurz je velmi motivační a zároveň trénuje i Vaší vůli :-). Vše je přirozené, jednoduché a v pohodlí domova a v čase, kdy si zvolíte. Více informaci o kurzu najdete ZDE.

Živý Život
Účelem těchto stránek je vám pomoci zorientovat se v tom, co je opravdu důležité pro vaše zdraví a dlouhověkost a způsobit to, abyste se cítili zdraví a plní života a posunuli jste se dál – na to podstatné – poznat sami sebe a život! Živý život...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů