fbpx

Čeho se vyvarovat při výběru opalovacího krému?

Zdravím Vás!

Jak jsem už zmiňoval v předchozím článku a živém vysílání „Sluníčko a opalování“, nejlepší způsob, jak ochránit pokožku před sluníčkem, je lehké oblečení, stín a nevystavovat se sluníčku déle, než kůže lehounce zrůžoví. Nyní nám začíná doba dovolených a tak jsme často na sluníčku jen v plavkách mnohem déle a to ani nemluvím o dětech, které je mnohem těžší udržet ve stínu a v tričku :-). V těchto případech na pomoc přicházejí opalovací krémy.

Ovšem je otázkou jestli Váš krém více pomáhá, než škodí?

Mnoho chemických opalovacích krémů bylo spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny kůže, se sníženým počtem spermií u mužů a endometriózou u žen (pravidelné bolesti v podbřišku, únava, silné krvácení, bolestivost při pohlavním styku). Mezi nejnebezpečnější patří ty, které obsahují oxybenzon, syntetické vonné látky a retinyl palmitát (vitamin A). Tyto chemikálie jsou také smrtonosné pro určité druhy mořských živočichů a vědci varují, že rozšířené používání opalovacích krémů obsahujících oxybenzon představuje vážnou hrozbu pro korálové útesy a mořský život. Dokonce havajští zákonodárci nedávno schválili zákaz prodeje opalovacích krémů obsahujících oxybenzon a octinoxát. Odhaduje se, že ročně se do moře dostane až 6000 tun krému. Neměli bychom tedy podceňovat jejich škodlivost a to nejen pro nás, ale i pro mořský svět.

Jaké je řešení?

Používat opalovací krém s bezpečným složením!

1. Ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor)

Ochrana proti slunečnímu záření (SPF) je velmi orientačním měřítkem toho, jak dlouho produkt zabrání spálení pokožky při expozici UVB záření. Je však důležité si uvědomit, že SPF se vztahuje pouze na UVB paprsky, a nikoliv na UVA, které jsou skutečně odpovědné za většinu UV poškození. K ochraně proti UVA je třeba hledat širokopásmový produkt, který specifikuje ochranu i proti UVA.

2. Ochrání lépe SPF 50 nebo SPF 30?

Zajímavé je, že mezi těmito faktory až takový rozdíl není, než jak se můžeme domnívat. SPF 30 odfiltruje 97% UV záření, SPF 50 eliminuje 98%.

3. Složení

Při koupi opalovacího krému dbejte na to, aby neobsahoval následující chemikálie:
– Oxybenzon,
– Otyl methoxycinnamate (OMC),
– Octyl salicylate,
– Octocrylene,
– Dioxybenzone,
– Homosalate,
– Cinoxate,
– Para-aminobenzoic acid (PABA),
– Phenylbenzimidazole,
– Octisalate,
– Menthyl anthranilate,
– Octinoxate,
– Parabeny.
Tyto chemikálie se kůží dostanou do krevního oběhu a mohou způsobit toxické vedlejší účinky, včetně narušení hormonů. Bohužel zdravotní rizika těchto chemikálií jsou ignorovány.
Mnoho opalovacích přípravků obsahuje také deriváty vitamínu A, jako jsou retinol a retinyl palmitát, které byly spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny kůže a zvýšením rychlosti rozvoje a šíření nádorových buněk.
Dalším problémem opalovacích krémů jsou obsažené nanočástice, protože mohou představovat významné zdravotní riziko svou dráždivostí plicních tkání. Výzkum na zvířatech ukázal, že inhalované nanočástice se dostanou do všech oblastí respiračního traktu a protože plíce mají potíže s vylučováním malých částic, mohou se pak dostat do krevního oběhu. Nanočástice mohou způsobit rozsáhlé poškození buněk a orgánů, imunitního systému, nervového systému, srdce a mozku. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny dokonce klasifikovala ultrajemný oxid titaničitý jako „možný karcinogen“ při vdechnutí ve vysokých dávkách. Proto, když kupujete opalovací krém s nanočásticemi, pak ne sprej či rozprašovač.

4. STRUČNĚ A JEDNODUŠE, jaký mám tedy koupit krém?

Kupte BIO opalovací krém a zkontrolujte, že neobsahuje oxid titaničitý a z velkou pravděpodobností to bude ok :-).

Využití slunce ve svůj prospěch je jen střípek toho, co jsme díky civilizaci ztratili. Existují i další mocné a jednoduché věci, naprosto nezbytné pro dobré fungování těla a nedají se nahradit nějakými léky či doplňky stravy. Všechny tyto věci Vás naučím v on-line kurzu „7 Návyků k transformaci zdraví„! Kurz je sestaven tak, že zjistíte a díky specifickým miniplánům zavedete do života důležité návyky, které probudí samoopravný režim těla a doslova ho „nakopnou“ a to začne lépe fungovat. Více informací o kurzu najdete ZDE.

Živý Život
Účelem těchto stránek je vám pomoci zorientovat se v tom, co je opravdu důležité pro vaše zdraví a dlouhověkost a způsobit to, abyste se cítili zdraví a plní života a posunuli jste se dál – na to podstatné – poznat sami sebe a život! Živý život...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů