fbpx

Aktivujte samoopravný režim těla!

 

Zúčastněte se on-line kurzu:

7 NÁVYKŮ K TRANSFORMACI ZDRAVÍ

Čtvrtý největší zabiják zdraví…

Pravděpodobně už skoro každý ví o potřebnosti pohybu, proto se snažíme zařadit do našeho životního stylu cvičení a návštěvu tělocvičny. Ovšem to, co děláme mimo tělocvičnu, je také důležité. Podle Světové zdravotnické organizace je nečinnost čtvrtým největším zabijákem dospělých na celém světě, který je zodpovědný za 9% předčasných úmrtí. Jak to zvládnout? Zase velmi jednoduše a hlavně zdarma:)
Ano, je to chůze!
 
Co se děje v těle při chůzi?  
Když uděláte své první kroky, vaše tělo uvolňuje chemikálie, které dodávají tělu energii. Vaše srdeční frekvence se zvýší, od asi 70 do 100 úderů za minutu. Toto zvýšení průtoku krve zahřeje svaly. Když se pohybujete, vaše tělo také zvýší produkci tekutiny v kloubech, čímž se sníží tuhost.
Chůze po dobu šesti až deseti minut může zvýšit váš srdeční tep asi na 140 tepů za minutu a vaše tělo začne spalovat až šest kalorií za minutu. Zatímco Váš krevní tlak vzroste z námahy, tento nárůst je potlačován chemickými látkami, které pomáhají rozšiřovat vaše krevní cévy, jako je oxid dusnatý. Toto rozšíření zase umožňuje větší množství krve bohaté na kyslík, aby došlo do svalů a orgánů, včetně srdce a mozku. Postupně, pravidelné procházky pomohou snížit krevní tlak, pokud má tendenci být vysoký.
Chůze po 11 až 20 minutách vede ke zvýšení tělesné teploty a pocení, protože krevní cévy bližší k povrchu kůže expandují k uvolnění tepla. V tomto okamžiku začnete spalovat asi 7 kalorií za minutu. Zvýšení srdeční frekvence také způsobuje, že dýcháte hlouběji. Epinefrin (adrenalin) a glukagon také začínají růst v tomto bodě pro zvýšení svalové aktivity. Epinefrin pomáhá zmírnit astma a alergie, což pomáhá vysvětlit, proč chůze a jiné cviky mají tendenci mít příznivý vliv na tyto nemoci.
Po 21 až 45 minutách začnete spalovat více tuku, a to díky inzulínu. Také začnete zažívat větší fyzickou a duševní relaxaci, zatímco váš mozek začne uvolňovat „cítit se dobře“ endorfiny. Bylo prokázáno, že procházky zvyšují paměť a kreativní řešení problémů. Takže procházka, když máte nějaký problém, vám může pomoci najít lepší řešení. Jedna studie Stanfordské univerzity zjistila, že se v průběhu procházky zvýší kreativní výkon o 60% oproti tomu, když se jen sedí.
Po 30 až 45 minutách opravdu okysličujete celé tělo, spalujete více tuku, posilujete srdce a kardiovaskulární systém a posilujete imunitní funkce. Když chodíte venku a je sluníčko, pak hodina slunečního svitu také pomůže zvýšit vaši náladu a poskytnout řadu příznivých zdravotních účinků spojených s produkcí vitaminu D.
 
Vliv na zdraví a dlouhověkost.
Několik studií potvrdilo, že chůze zvyšuje zdraví a dlouhověkost.
Například, chození po 20 až 25 minut denně (140 až 175 minut týdně), bylo zjištěno, že přidává od 3 do 7 let do života člověka.
Kuřáci, kteří byli fyzicky aktivní, měli o 55% vyšší pravděpodobnost, že přestanou kouřit, než ti, kteří zůstali neaktivní, a o 43% menší pravděpodobnost, že pak opět začnou kouřit.
Deprese a chmury.
Jestliže trpíte depresemi či jen blbou náladou, pak určitě dělejte dlouhé procházky, nejlépe do přírody. Dělejte je denně, nejlépe za úsvitu a choďte pokaždé jiným směrem a pozoruje okolí. Dělá to opravdu zázraky. Stane se totiž to, že vaše pozornost se přesměruje opět na přítomnost a budoucnost a odpoutá se od těch minulých starostí. Chce to ovšem denně a alespoň 3 týdny!
Chůze je opravdu skvělá vychytávka, jak začít pracovat na svém zdraví a dlouhověkosti. A už jsem opakoval mockrát, že je lepší začít dělat něco, než nedělat vůbec nic! Ale kdybyste chtěli zatočit se zdravím a mít logický a jednoduchý návod, díky kterému už po pár týdnech budete cítit velký rozdíl ve vitalitě, energii a hlavně chuti do života, jako naší studenti, čeká na Vás on-line kurz “7 Návyků k transformaci zdraví”, na který se můžete přihlásit ZDE nebo na ZIVYZIVOT.CZ.
Více o kurzu je ZDE.
Živý Život
Účelem těchto stránek je vám pomoci zorientovat se v tom, co je opravdu důležité pro vaše zdraví a dlouhověkost a způsobit to, abyste se cítili zdraví a plní života a posunuli jste se dál – na to podstatné – poznat sami sebe a život! Živý život...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů