fbpx

Jak vybrat opalovací krém?

Zdravím Vás!
Máme krásné slunečné léto a téma opalovacích krémů je opravdu hodně aktuální!:) A protože vybrat neškodlivý opalovací krém pro svou rodinu může být tvrdý oříšek, připravil jsem pro Vás tento článek.
Co vlastně znamená ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor)? Ochrana proti slunečnímu záření (SPF) je velmi orientačním měřítkem toho, jak dlouho produkt zabrání spálení pokožky při expozici UVB záření. Je však důležité si uvědomit, že SPF se vztahuje pouze na UVB paprsky, a nikoliv na UVA, které jsou skutečně odpovědné za většinu UV poškození. K ochraně proti UVA je třeba hledat širokopásmový produkt, který specifikuje ochranu proti UVA.
Ochrání lépe SPF 50 nebo SPF 30? Zajímavé je, že mezi těmito faktory až takový rozdíl není, než jak se můžeme domnívat. SPF 30 odfiltruje 97% UV záření, SPF 50 eliminuje 98%.
Podle čeho vybírat opalovací krémy? Další zajímavý fakt je, že hlavním zdrojem hodně škodlivé chemické látky oxybenzon, spojené se sníženým počtem spermií u mužů a endometriózou u žen (pravidelné bolesti v podbřišku, únava, silné krvácení, bolestivost při pohlavním styku), jsou opalovací krémy. Oxybenzon je také smrtonosný pro určité druhy mořských živočichů a vědci varují, že rozšířené používání opalovacích krémů obsahujících oxybenzon představuje vážnou hrozbu pro korálové útesy a mořský život. Odhady naznačují, že opalovací krémy na pláži představují až 6 000 tun opalovacího krému na světové oceány každý rok. Dokonce havajští zákonodárci nedávno schválili zákaz prodeje opalovacích krémů obsahujících oxybenzon a octinoxát, protože tyto látky byly spojeny se závažným poškozením korálů. A to máme na naší pokožce!
Kromě oxybenzonu, který se nachází v 70% opalovacích krémů, existují ještě jiné chemikálie, které najdete v běžných opalovacích krémech. Jsou to:
– Otyl methoxycinnamate (OMC),
– Octyl salicylate,
– Octocrylene,
– Dioxybenzone,
– Homosalate,
– Cinoxate,
– Para-aminobenzoic acid (PABA),
– Phenylbenzimidazole,
– Octisalate,
– Menthyl anthranilate,
– Octinoxate,
– Parabeny.
Tyto chemikálie se kůží dostanou do krevního oběhu a mohou způsobit toxické vedlejší účinky, včetně narušení hormonů. Bohužel zdravotní rizika těchto chemikálií jsou ignorovány.
Mnoho opalovacích přípravků obsahuje také deriváty vitamínu A, jako jsou retinol a retinyl palmitát, které byly spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny kůže a zvýšením rychlosti rozvoje a šíření nádorových buněk.
Dalším problémem opalovacích krémů jsou obsažené nanočástice, protože mohou představovat významné zdravotní riziko svou dráždivostí plicních tkání. Výzkum na zvířatech ukázal, že inhalované nanočástice se dostanou do všech oblastí respiračního traktu a protože plíce mají potíže s vylučováním malých částic, mohou se pak dostat do krevního oběhu. Nanočástice mohou způsobit rozsáhlé poškození buněk a orgánů, imunitního systému, nervového systému, srdce a mozku.Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny dokonce klasifikovala ultrajemný oxid titaničitý jako „možný karcinogen“ při vdechnutí ve vysokých dávkách. Proto, když kupujete opalovací krém s nanočásticemi, pak ne sprej či rozprašovač.
Kromě problému s toxicitou, nadměrné používání opalovacího krému přispívá k nedostatku vitamínu D, což zase zvyšuje riziko pro širokou škálu chronických onemocnění, včetně cukrovky, srdečních onemocnění, osteoporózy, rakoviny, atd.
Jak dlouho se můžeme opalovat nechráněni? Když máte světlou pokožku, tak optimální čas vystavovaní slunci bez ochrany je 20 minut, po tuto dobu se vyrábí vitamin D. Optimální vystavení slunci poznáte, že získáte velmi světle růžový odstín pokožky. Poté už existuje riziko spálení! Pokud máte tmavší kůži, dosažení tohoto bodu může trvat 2 – 6x déle, v závislosti na vaší pigmentaci. Ale nejlepší bude, když namísto krémů se prostě oblečete a vezmete klobouk a zalezete do stínu, tak to dělám já. První dny u moře chodím v tričku a také se v něm koupu. Opalovací krémy nepoužívám. Ale mé děti ano. Těm jen tak neporučíte, “zalez do stínu” . Když potřebujete použít opalovací krém, tak na bázi zinc oxid či titanium dioxid, ale bez nanočástic a chemikálií výše.
A jestliže chcete transformovat své zdraví a energii a zapnout samoopravný režim těla, pak není nic lepšího, než náš unikátní on-line kurz “7 Návyků k transformaci zdraví”. Přihlásit se můžete ZDE nebo na ZIVYZIVOT.CZ.
Více o kurzu je ZDE.
Živý Život
Účelem těchto stránek je vám pomoci zorientovat se v tom, co je opravdu důležité pro vaše zdraví a dlouhověkost a způsobit to, abyste se cítili zdraví a plní života a posunuli jste se dál – na to podstatné – poznat sami sebe a život! Živý život...
Komentáře
  1. Vladimír napsal:

    Kde se dá například krém na uváděné bázi pro naše dítě. Jak je uváděno to jen tak ze sluníčka nedostanu…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů